Minulý týden se na nás obrátil starosta jedné moravské obce s následujícím problémem:
Rady
Poslanecká sněmovna v září 2020 přehlasovala Senát a setrvala na svém znění novely zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní, energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikacích. Účinnost zákona nastane, shodou okolností, ve stejný den jako změny v zákoně o oceňování majetku: tj. 1. ledna 2021.
Další dotaz, kterým nám byl doručen, se týká významu pojmů "cena určená" a "cena zjištěná". Konkrétně,
Pokračujeme ve zveřejňování odpovědí na Vaše dotazy.
Různé ceny stejného pozemku
V poslední době obdrželi několik dotazů týkající se různých oblastí oceňování. Jelikož jsme přesvědčeni, že naše odpovědi by mohly zajímat i širší veřejnost, rozhodli jsme se je postupně zveřejnit také na webových stránkách. Zde je první z nich.
Co je to obvyklá cena? Devět pravidel
Velmi často se setkáváme s dotazem, co je to obvyklá cena? A jak se počítá? Velmi často tyto termíny také hledáte a dostáváte se na naše stránky. Dosud zde však chyběla výstižná odpověď.
Vyvlastňovací řízení trvá několik měsíců. Složitější případ nebo nesouhlas s rozhodnutím úřadu může ale vše protáhnout i na několik let. Přitom po dobu, kdy řízení probíhá, nesmí vlastník se svou nemovitostí nijak nakládat. Může se domáhat kompenzace?
Kolik stojí věcné břemeno vedení? (II.)
Jak se počítá cena věcného břemene?
Kolik stojí věcné břemeno vedení? (I.)
Každé město je protkáno sítí vodovodů, elektrických vedení a dalších sítí. Postavení nového vedení na pozemku není v zásadě možné bez svolení jeho vlastníka. Stavebník s ním potřebuje uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene. Teprve poté může jeho pozemek využít. Bezpečný provoz vedení také vyžaduje od vlastníka pozemku, na kterém je postaveno,...